Rusko a Evropa včera a dnes
Dědictví Paktu Ribbentrop-Molotov
Sine ira et studio - bez zaujatosti a předsudků. Toto rčení římského dějepisce Publia Tacita by se měla dnešní Evropa naučit nazpaměť a řídit se jím ve svých geopolitických krocích. Neobviňovat a předem neodsuzovat na základě highly likely, ale nejdříve si vyhodnotit příčiny vedoucí k událostem a konfliktům a pak teprve jednat. Evropa dneška je však Evropou „mentorování a dvojího metru", neschopná bez zaujatosti a předsudků řešit sama svoji bezpečnost a stabilitu. Nepřítel a agresor, jakož i oběť jsou vždy dopředu jasní. Hysterická rusofobie je dědictvím Paktu Ribbentrop-Molotov ze srpna 1939. Rusko však není a nesmí být nepřítelem, nepřítelem jsou dezinformace a militantni politika,,honu na čarodějnice". Bez Ruska není Evropa a Rusko je součástí Evropy (TGM), proto je nutný dialog, vzájemně výhodné partnerství a politika,,sdílené bezpečnosti a odpovědnosti".

